W sobotę, 29 marca 2014r., w murach Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 im. Huberta Wagnera w Będzinie, odbył się Turniej Nauczycieli i Pracowników Oświaty w Scrabble. Turniej został objęty patronatem Prezydenta Miasta, Pana Łukasza Komoniewskiego, który sfinansował także ze środków samorządowych nagrody dla zwycięzców zawodów. Głównym organizatorem imprezy był Zarząd Oddziału ZNP w Będzinie, z Prezes Haliną Augustyn na czele oraz  Ognisko ZNP nr 5.

 

W szranki słownych potyczek stanęło 10 zawodników z Będzina, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Ustronia i Chorzowa. Czterorundowym rozgrywkom przewodniczył, Mariusz Sylwestrzuk, sędzia Polskiej Federacji Scrabble oraz członek zarządu Fundacji „Umysł” im. Alfreda Buttsa z Warszawy.  Pomysłodawcą imprezy oraz asystentką sędziego była Iwona Skubis- Galus, nauczyciel języka polskiego w MZS nr 2 w Będzinie, opiekun koła scrabble dla uczniów placówki.

Pierwsze dwie rundy przebiegały na wyrównanym poziomie, natomiast trzecia wyłoniła faworytów, którzy w rezultacie  po czwartej podzielili między siebie miejsca na podium. I tak: I miejsce zajęła reprezentująca Dąbrowę Górniczą, Marta Jamrozy, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 11; II miejsce zdobył Robert Góral z Sosnowca, trzeci wynik uzyskała Barbara Bugdoł z Chorzowa.

O pyszne przekąski i napoje zadbały koleżanki administracji i obsługi naszej szkoły oraz Przedszkola Miejskiego nr 4. Podczas przerw w grze zawodnicy chętnie korzystali z bufetu. Wszak nie od dziś wiadomo, że głodny myśli tylko o jedzeniu, a nie o anagramowaniu wyrazów.

W czasie imprezy panowała bardzo sympatyczna atmosfera. Większość zawodników to opiekunowie szkolnych kół scrabblowych i spotykają się od lat na turniejach dla swych podopiecznych. Teraz mogli zmierzyć się między sobą, czemu towarzyszyło mnóstwo emocji.

Trochę historii i teorii scrabble

Ta gra słowno-logiczna została wymyślona przez Alfreda Buttsa, bezrobotnego architekta ze stanu Nowy Jork, w 1931 roku. On także był wraz z żoną producentem pierwszych zestawów. Potem sprzedał prawa autorskie do gry, a od lat siedemdziesiątych XX wieku posiada je Firma Matel.

Pierwotnie gra nazywała się ”Lexiko”. Nazwa „Scrabble” (wymyślił ją James Brunot) - oznacza szukać gorączkowo, po omacku. Jak czytamy na stronie Polskiej Federacji Scrabble: gra jest przeznaczona dla 2, 3 lub 4 osób. Polega na losowaniu płytek z literami (jednocześnie gracz dysponuje siedmioma takimi płytkami, umieszczanymi na stojaku w sposób niewidoczny dla innych graczy) i kolejnym układaniu z nich słów na planszy o wymiarach 15x15 pól. Słowa układane są w sposób przypominający krzyżówkę. Pierwsze słowo powinno przechodzić przez pole H8 (środek planszy). Każdy kolejny wyraz musi wykorzystywać co najmniej jedną literę znajdującą się już na planszy, zatem nowo układane wyrazy bądź krzyżują się z już istniejącymi, bądź przedłużają je o kolejne litery. Gracz, który nie może (lub nie chce - ze względów taktycznych) ułożyć z posiadanych liter poprawnego słowa, albo pasuje, albo wymienia litery. Ułożone słowa są punktowane, przy czym grę wygrywa ten, kto łącznie (we wszystkich wykonanych ruchach) zdobędzie większą liczbę punktów niż każdy                                 z przeciwników. Podczas gry zawodnik może liczyć także na bonus w postaci 50 punktów, gdy wykorzysta w bieżącym ruchu wszystkie siedem liter. Ze względów praktycznych do turniejowej gry w Scrabble (a także w grze przez internet) używa się zegarów ograniczających łączny czas ruchów