POGADAĆ Z HISTORIĄ

MSZA ZA OJCZYZNĘ

W kościele pw Trójcy Świętej w Będzinie 1 III 2018 r. została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z okazji Dnia Niepodległości. Po uroczystej liturgii nastąpił przemarsz pod pomnik Bohaterów Walk o Wolność, przed którym miejscy oficjele i parlamentarzyści składali wieńce. Na tak wspaniałej uroczystości nie mogło zabraknąć uczniów z naszej szkoły, szczerze pragnących oddać hołd ludziom, którzy wywalczyli nam wolność, a których dłużnikami będziemy do końca życia.

 

PANI BŁOŃSKA

22 V 2018 r. skromne progi naszej szkoły przekroczył absolutnie wyjątkowy gość. Otóż odwiedziła nas Pani Antonina Błońska, więzień KL Auschwitz - Birkenau, numer obozowy 31 294 i podzieliła się z nami swymi niewiarygodnymi wspomnieniami. Na naszych słuchaczach relacje naocznego świadka zrobiły kolosalne wrażenie i pozwoliły w niewielki chociaż stopniu uświadomić sobie, jakie piekło przeżyli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych. To niesamowite, że "Ludzie ludziom zgotowali ten los". Pani Antonino, wszystkiego najlepszego!

 

WOJCIECH KEMPA

Jako że w naszej szkole żywy jest kult żołnierzy wyklętych, a uczniowie wciąż są rządni patriotycznych przeżyć, 26 IV 2018 r. w naszej szkole zorganizowano wykład o działalności Armii Krajowej na terenie Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego. Prelegentem był Pan Wojciech Kempa, wybitny znawca zagadnienia. Po wykładzie pytaniom zainteresowanych uczniów nie było końca. Szkoda tylko, że byliśmy ograniczeni czasowo...

 

CICHOCIEMNY

zdj24 listopada 2017r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole wyjątkowego CZŁOWIEKA, kapitana Aleksandra Tarnawskiego ps "Upłaz", ostatniego żyjącego cichociemnego. Szanowny gość podzielił się z uczniami naszej szkoły swymi niesamowitymi wspomnieniami z lat hitlerowskiej okupacji, co u słuchaczy wzbudziło bardzo duże zaciekawienie i szacunek dla dokonań prelegenta. Wśród gości przybyłych na spotkanie był Andrzej Romański, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, reprezentant Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Śląskiego oraz dr Tomasz Gonet, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej.
Opowieść naszego bohatera została poprzedzona częścią artystyczną, podczas której uczniowie klas gimnazjalnych przybliżyli słuchaczom historię i wkład w odzyskanie niepodległości żołnierzy cichociemnych.

zdjzdjzdjzdjzdj

 

MSZA Z SYBIRAKAMI

zdj 24 października w parafialnym kościele pw Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej , Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa oraz Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej została odprawiona msza patriotyczna w intencji Polaków, którzy w czasach stalinowskiego terroru byli zsyłani na Syberię, do największego więzienia bez krat. Kazanie podczas homilii wygłosił ks. proboszcz Zygmunt Skipirzepa. Po mszy wykład o historii Polski dla uczniów klas szóstych zaprezentował sybirak, pułkownik Stanisław Kierwo. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy pod Krzyżem Katyńskim.

zdj zdj zdj

 

OBOZY KONCENTRACYJNE

Tym razem tematem spotkania z gimnazjalistami były obozy koncentracyjne. Barbara Kruczkowska, były więzień dziecięcego obozu w Potulicach, opowiadała o swoich tragicznych, wojennych i powojennych losach. Uroczystość, która odbyła się 2 czerwca 2017 r., swą obecnością uświetnili: Andrzej Romański - przedstawiciel marszałka Województwa Śląskiego, dr Tomasz Gonet - przedstawiciel IPN, Barbara Adamczyk - były wieloletni pracownik oświaty oraz Mirosław Wilczyński - prezes będzińskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Tradycyjnie uczniowie przygotowali montaż słowno – muzyczny.

zdjzdjzdjzdjzdj

 

ROTMISTRZ PILECKI

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach, 27 maja 2017 r., odbyła się uroczystość nadania szkole imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. Poświęcenie sztandaru szkoły oraz odsłonięcie płyty upamiętniającej patrona szkoły, którego dokonał gość honorowy, syn rotmistrza, Andrzej Pilecki były sposobnością do tego, by przybliżyć i przypomnieć postać polskiego bohatera. Naszą szkołę spotkał zaszczyt uczestnictwa w tej uroczystości z pocztem sztandarowym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Będzin.

zdj zdjzdjzdj

 

PAMIĘCI POMORDOWANYCH NAUCZYCIELI

Harcerze z naszej szkoły po raz trzeci reprezentowali 27 kwietnia 2017 roku Będzin w Nauczycielskich Dniach Pamięci i Pokoju w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Uczestnicy uroczystości przeszli od bramy głównej pod ścianę straceń w Marszu Milczenia. Byli również w bloku nr 11, w którym 27 kwietnia 1941 r. zmarł skazany na śmierć głodową nauczyciel Marian Batko. W Birkenau uczestniczyli w Apelu Poległych. W miejscach pamięci złożyli kwiaty i zapalili znicze. W ten sposób oddali hołd nauczycielom, którzy zginęli w okresie II wojny na terenie obozu Auschwitz-Birkenau.

zdjzdjzdjzdjzdj

 

AKOWCY ZNÓW W SZKOLE

Kolejna okazja do przybliżenia uczniom tragicznych losów Polski nadarzyła się 7 kwietnia 2017 roku, kiedy to mieliśmy okazję gościć kombatantów ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Śląskiego. Podczas tego pouczającego spotkania uczniowie klas V i VI oraz gimnazjaliści wysłuchali historii podpułkownika Stanisława Jastrzębskiego, który w szeregach AK walczył z bandami UPA oraz kapitana Mieczysława Piszczka, również żołnierza niezłomnego, biorącego udział w licznych akcjach bojowych wymierzonych w hitlerowskich okupantów.

zdj zdj zdj zdj

 

DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W Dniu Żołnierzy Wyklętych, 1 marca 2017 r. w kościele pw. św. Barbary w Będzinie odbyła się Msza Święta w intencji akowców poległych i pomordowanych przez hitlerowskich i stalinowskich okupantów w latach 1939 1956. W uroczystości wziął udział poczet sztandarowy z naszej szkoły oraz prezes Szkolnego Klubu Historycznego im. AK, S. Zalewski.

zdjzdjzdj

 

PATRIOTYCZNA GAZETKA

Dzień Żołnierzy Wyklętych został w naszej szkole upamiętniony gazetką okolicznościową, poświęconą bohaterstwu i męczeństwu walczących o niepodległość Polski w szeregach Armii Krajowej z hitlerowskim i sowieckim okupantem. Do jej przygotowania nasi uczniowie przystąpili z entuzjazmem, czego efekty można zobaczyć na szkolnym korytarzu.

zdj zdj zdj zdj

 

HISTORYCZNO - LITERACKIE SPOTKANIE

Trzeci raz, w piątkowe popołudnie 24 lutego 2017 r., uczniowie spotkali się z ks. dr Zbigniew Jacuńskim. Tym razem kameralnie, w izbie regionalnej. Ilustracją do wspomnień były wiersze deportowanych do Kazachstanu i na Sybir, które czytali gimnazjaliści. O zainteresowaniu tematem świadczy fakt, że młodzież sama wyszła z inicjatywą zaproszenia księdza.

zdjzdjzdjzdjzdj

 

KLUB I SZTANDAR AK

W Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu przy parafii nawiedzenia NMP 25 listopada 2016 roku odbyła się największa z dotychczasowych uroczystości. Została zainaugurowana działalność Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, której dokonał doc. dr Piotr Kurek, członek zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, na ręce wicedyrektor Anety Zakrzewskiej i Sebastiana Zalewskiego, prezesa klubu. Następnie Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koła Będzin przekazał szkole sztandar AK Koła Będzin. Aktu przekazania dokonał Mirosław Wilczyński. Oczywiście nie zabrakło oprawy artystyczno - patriotycznej i prezentacji multimedialnej o dziejach Podziemnego Państwa Polskiego. Na uroczystości obecni byli: A. Romański, przedstawiciel Marszałka Województwa Śląskiego, W. Wójcik ze Śląskiego Kuratorium Oświaty, R. Goczoł, naczelnik Wydziału Edukacji, zarząd ŚZŻ AK Okręgu Śląskiego, T. Gonet, przedstawiciel IPN, ks. proboszcz Zygmunt Skipirzepa oraz nauczyciele i uczniowie będzińskich szkół gimnazjalnych. Spotkanie honorowym patronatem objęli: ŚZŻAK, IPN, Prezydent Miasta Będzina. Uroczystość zakończono złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod Krzyżem Katyńskim.

zdjzdjzdjzdjzdj

 

PAMIĘCI ŻOŁNIERZA AK

Dnia 5 października 2016 r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w uroczystości patriotycznej zorganizowanej przez Śląski Urząd Marszałkowski. W kościele pw. Świętej Trójcy w Będzinie odbyła się Msza Święta w intencji Józefa Pawlika ps. Jerzy, żołnierza Armii Krajowej, zamordowanego przez Urząd Bezpieczeństwa w będzińskim więzieniu. Po uroczystej mszy na parafialnym cmentarzu został poświęcony odrestaurowany nagrobek bohatera.

zdj zdj zdj zdj

 

INAUGURACJA PROJEKTU

Kolejna inicjatywą patriotyczną była inauguracja projektu edukacyjnego Pogadać z historią, którego celem jest przybliżenie młodzieży wartości patriotycznych oraz uświadomienie, że Ojczyzna to nasz wspólny obowiązek. Na uroczystość przybył przedstawiciel prezydenta Będzina Sebastian Szaleniec, naczelnik Wydziału Edukacji Roman Goczoł, dr Tomasz Gonet, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej oraz liczni przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Śląskiego. Nie zabrakło nauczycieli i uczniów będzińskich gimnazjów. Inaugurację projektu rozpoczął wykład B. Żółkiewicz, nauczyciela historii, na bazie prezentacji multimedialnej. Zaprzyjaźniony ks. dr Z. Jacuński, który w latach 50. XX wieku wraz z rodziną został zesłany do Kazachstanu, opowiadał nie tylko o losach swojej rodziny. Wzruszającą opowieść dopełnili żołnierze AK: mjr H. Czerwiński, kpt M. Piszczek, kpt M. Gronek, oraz ks. proboszcz Z. Skipirzepa i M. Wilczyński. Nie zabrakło oczywiście części artystycznej nawiązującej do tematu. Spotkanie odbyło się 6 maja 2016 r. Tradycyjnie uczniowie i goście złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Krzyżem Katyńskim.

zdj zdj zdj zdj

 

DNI PAMIĘCI I POKOJU

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły 27 kwietnia 2016 roku reprezentowali Będzin podczas XXXI Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju w Oświęcimiu. Przeszli w Marszu Milczenia od Bramy Głównej pod Ścianę Śmierci. Chwilą ciszy uczcili pamięć Maksymiliana Kolbego. W Brzezince, w Muzeum Auschwitz II – Birkenau wzięli udział w apelu poległych. W miejscach pamięci złożyli kwiaty, zapalili znicze.

zdj zdj zdj zdj

 

ZSYŁKI DO KAZACHSTANU

W Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu przy parafii nawiedzenia NMP 12 lutego 2016 r. odbyło się spotkanie gimnazjalistów z ks. dr. Zbigniewem Jacuńskim – zesłańcem do Kazachstanu. Wspomnienia księdza ilustrowane były prezentacją multimedialną oraz montażem słowno – muzycznym przygotowanym przez młodzież wraz z opiekunami B. Żółkiewicz i A. Samsonowicz. Ta wzruszająca lekcja historii tak zainteresowała uczniów, że zaprosili Z. Jacuńskiego na następne spotkanie. Po uroczystości uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Krzyżem Katyńskim.

zdj zdj zdj zdj

 

ŻOŁNIERZ PODZIEMIA

Dzięki gościom ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Śląskiego uczniowie przeżyli ciekawą lekcję historii. Kpt. Mieczysław Gronek ps. Kowboj, wspominając wojenne losy swoje i kolegów stwierdził, że ich walka z okupantem była czymś naturalnym i nie są oni żadnymi bohaterami. Debata, która odbyła się 15 czerwca 2015 r., zainicjowała cykliczne spotkania z żołnierzami AK.

zdjzdjzdj

 

100 LAT HISTORII

Na ścianie Parafii Nawiedzenia NMP w Będzinie 11 listopada 2013 roku została odsłonięta płyta upamiętniająca 150 - lecie wybuchu powstania styczniowego. W tym ważnym dla miasta wydarzeniu brali również udział uczniowie naszej szkoły. Tablicę poświęcił ks. proboszcz Zygmunt Skipirzepa, a uroczystego odsłonięcia dokonał prezydent Będzina Łukasz Komoniewski oraz Sebastian Zalewski, inicjator przedsięwzięcia.

zdj zdj zdj zdj