28 listopada Muzeum Zagłębia organizowało w Pałacu Mieroszewskich „Spotkania andrzejkowe”, w których uczestniczyli uczniowie kl. Vb. W trakcie tych zajęć poznali tradycje wróżb andrzejkowych i katarzynkowych.

Katarzynki  były odpowiednikiem wróżb, w których brały udział w wigilię św. Andrzeja niezamężne dziewczęta. Wróżby młodych mężczyzn, dotyczące ożenku i poszukiwania partnera, organizowane były w nocy z 24 na 25 listopada, czyli w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Obecnie w zabawie andrzejkowej bierze udział młodzież obojga płci i ma ona bardziej niezobowiązujący charakter.
Główną atrakcją spotkania był czynny udział we wróżbach takich, jak: lanie wosku, wróżenie z butów czy papierowych serc. Uczniowie dowiadywali się, jak będzie miał na imię przyszły ukochany lub wybranka serca. Sprawdzali też, która z dziewcząt pierwsza wyjdzie za mąż oraz czy czeka ich w najbliższym czasie bogactwo.
Najwięcej emocji dostarczyło odczytywanie przyszłych zdarzeń z cienia rzucanego na ścianę  przez figurę z lanego wosku.Zabawa była przednia, wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem brali udział w proponowanych wróżbach, chcąc poznać swoje przeznaczenie.