„Poznaję swoje miasto, tradycję i historię – wycieczki po okolicy” – to tytuł cyklu zajęć jakie odbywają się w naszej szkole w ramach dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Wycieczki te pokazują młodym ludziom piękno ich regionu zamieszkania, czyli Zagłębia Dąbrowskiego.
W ramach zajęć młodzież zwiedziła odnowione Wzgórze Zamkowe z jego licznymi atrakcjami (plac zabaw, oglądanie półziemianek i rekonstrukcji średniowiecznego wału obronnego, gra w szachy itp.), zwiedziliśmy także Cmentarz Żydowski na Podzamczu, gdzie dzieci poznały krótko historię Żydów mieszkających w Będzinie.
Kolejna wycieczka zaprowadziła nas do Pałacu Mieroszewskich. We wnętrzach pałacu podziwialiśmy łużycką osadę i archeologię Będzina oraz izbę zagłębiowską. Mieliśmy także okazję obejrzeć wnętrza stylowe XVIII–XIX wieku. Wycieczkę pełną wrażeń zakończył spacer po parku pałacowym.
Niezwykłą atrakcją dla nas była możliwość zwiedzenia podziemi będzińskich, w których drzemie część historii z czasów II wojny światowej. Korytarze kryją wiele tajemnic, których poznawanie daje kolejną cząstkę wiedzy z historii Będzina. Panorama Będzina z tarasu widokowego była niezapomniana!
W czasie zajęć spotkania odbywają się także w szkole – w Regionalnej Izbie. Tam poznajemy zwyczaje, tradycje, stroje naszego regionu. Na ostatnich zajęciach przed przerwą świąteczną mieliśmy okazję samodzielnie wyrobić masło i poznać tradycyjne etapy jego produkcji. Było mnóstwo zabawy i śmiechu. A chleb z masłem smakował wybornie!